Zeneművészeti ág

A Fazekas zenetagozatos iskolaként nyitotta meg kapuit 1963 szeptember elsején. A zenetagozatos osztályok diákjai a mindennapos emelt szintű énekórák, és a kóruspróbák mellett hangszeres oktatásban is részesültek zongora, fafúvós és vonós tanszakokon.

1994-től a Fazekas iskola Általános- és Zeneiskolává alakult annak érdekében, hogy a zenetagozatos osztályaink tanulóin kívül, iskolánk bármely tanulója, a középiskolás volt növendékeink, valamint más általános és középiskolák tanulói is részt vehessenek a hangszeres oktatásban.

A szülők és gyerekek igényeihez igazodva időközben elindítottuk a blockflőte, gitár és ütő tanszakokat is.

Hangszeres tanszakaink, tanáraink

Akkordikus tanszak

  • Dömötör Tamás (ütő)
  • Kolozsi Balázs (gitár)
  • Soós Tibor (ütő)
  • Vihula Mihajlo (gitár)

Billentyűs tanszak

  • Ecsedi Andrásné (zongora)
  • Dr. Kígyóssy Andrásné (zongora)
  • Korompai Ilona (zongora)
  • Révy Tamásné (zongora)
  • Ruczek Réka (zongora)
  • Takács Adrienn (zongora)
  • Zámbóné Bene Zsuzsa (zongora)

Fafúvós tanszak

  • Ács Gyula (klarinét)
  • Gyurcsó Tamara (fuvola)
  • Ritter Viktória (fuvola)
  • Veres Tamás (furulya, tuba)

Rézfúvós tanszak

  • Gál Péter(trombita, harsona, kürt)

Vonós tanszak

  • Buzga Zsanett (gordonka)
  • Kissné Takács Katalin (hegedű)
  • Mantlik Judit (gordonka)
  • Várhegyiné Gazda Emese (hegedű)

Szolfézs tanáraink

  • Balásné Molnár Ildikó
  • Karikáné Domán Magdolna
  • Lipcsei Zsuzsa
  • Margitai Noémi
  • Radeleczki Gabriella
  • Révy Tamásné

Hangszeres együtteseink

A 2007-ben alapított gitárzenekar a miskolci Fazekas Utcai Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulóiból állt. Az alapító, Vihula Mihajlo tanár úr célja az volt, hogy tanítványait közelebb hozza egymáshoz és bevezesse őket a kamarazene világába, megismertesse velük a zenekari játék élményeit.

     Az akkor leginkább ötödik, illetve negyedik osztályos diákokból álló zenekar már az első évben több szereplésével bővítette az iskola zenei életét. Az együttes olyan nívós rendezvényeken vett részt, mint pl.: Balatonfüredi Gitárfesztivál, Bartók+ Operafesztivál (külső programként), Miskolc Város Napja. A zenekari műsorban elsősorban Vihula Mihajlo szerzeményeit, átiratait vették a műsorlistára, később a zenekar repertoárja komolyzenei remekművekkel, illetve magyar zeneszerzők műveivel bővült. Az elmúlt évek alatt a Fazekas Gitárzenekar nívós eredményeket ért el. Pl.: „Budapest csillagok” Nemzetközi versenyen Ezüst minősítést ért el, a Rahói Nemzetközi Művészeti versenyről Arany minősítéssel tértek haza Ukrajnából.

Ezek után nem volt kérdés a továbbhaladás, irány koncertezni!!

Elsőként Szegeden, a Nemzetiségek Házában a Gitárzenekar egy teljesen önálló koncerttel próbálta ki magát. Emellett számos miskolci városi rendezvényre lettek invitálva, mint például az Ünnepi Könyvhét, a Város Napja, vagy a Múzeumok éjszakája.

Jelenleg a Fazekas Gitárzenekar két gitártanár (Vihula Mihajlo és Kolozsi Balázs) növendékeiből áll. A közel 20 aktív gitárossal működő zenekar folyamatosan készül az elkövetkezendő időszak koncertjeire.  

Iskolánkban a kezdetektől fogva folyik a vonós hangszerek oktatása, és kisebb szünetektől eltekintve állandó a zenekari képzés is.

A jelenlegi Fazekas Vonószenekar az iskola tehetséges felső tagozatos hegedűs, illetve csellista növendékeiből, valamint a város különböző gimnáziumaiból iskolánkba visszajáró, zeneszerető továbbképzősökből és kisgimnazistákból tevődik össze, akik egykor az alsó tagozat Tücsökzenekarában pillanthattak be először a zenekari játék szépségébe és nehézségeibe egyaránt.

Az együttes tagjai hétről-hétre komoly munkával készülnek a várható fellépésekre és megmérettetésekre. Rendszeresen részt vesz a zenekar az országos könyvhét szabadtéri bemutatóján, ami Miskolcon minden évben az Erzsébet téren kap helyet.

Részt vesznek növendékeink a városunkban minden év júniusában megrendezett Nemzetközi Operafesztivál Szent István téri rendezvényeinek egyikén, ahol stílusosan műsorszámaik között szerepelnek olyan művek, amelyek kapcsolódnak a fesztivál az évi elnevezéséhez. Az elmúlt években, a Miskolci Kamara Színházban is felléptek növendékeink önálló műsorral is, valamint nem kisebb feladatot oldottak meg, minthogy ők játszották Szőnyi Erzsébet: A Didergő király c. gyermekoperájának zenekari kíséretét, melyet iskolánk kórusával és drámatagozatával együtt adtak elő.

Együttesünk részt vett Erdélyben a 2009 évi Háromszék Nemzetközi Kamarazenei Fesztiválon, Sepsiszentgyörgyön, ahol aranydiplomával jutalmazták munkájukat.

Nagy szeretettel adnak műsort növendékeink minden év decemberében a Minorita templom, illetve a Mindszenti Templom Adventi hangversenyén, ahol egy-két karácsonyi ének kapcsán együtt muzsikálhatunk iskolánk kórusaival, a Kis Fazekas kórussal, a Fazekas gyermekkarral, valamint a Fazekas Leánykarával is.

Szívügye az együttesnek az iskolánkban hagyományként az aulában megrendezett karácsonyi hangverseny, ahol rendszerint az ünnep előtti utolsó tanítási napon igyekszik a csapat ajándékként átnyújtani szüleinek és tanárainak egy félév munkáját.

A Vonószenekart Várhegyiné Gazda Emese vezeti.

A Fazekasban a kezdetektől hagyománya van a vonószenekarnak, ahol a tehetséges többnyire felső tagozatos vonós növendékeink kamatoztatják hangszeres tudásukat.

10 évvel ezelőtt a Császtapusztai zenei táborban született meg a „Tücsökzenekar”, mert az iskola szeretett volna lehetőséget biztosítani az alsó tagozat vonósainak is a csoportos muzsikáláshoz, és felkészíteni őket a vonószenekari munkára.

A növendékek hétről hétre lelkesen vesznek részt a zenekari foglalkozásokon, és ismerkednek a zenekari játék alapjaival, a csoportos muzsikálás örömeit megtapasztalva.

Nagy szorgalommal készülnek minden évben a hagyományos Fazekas Karácsonyi Koncerten való szereplésre. A Tücsökzenekar kisebb létszámú kamaracsoportjával is fellép időnként különböző adventi és karácsonyi hangversenyeken, rendezvényeken.

Az Operafesztivál külső helyszínén, a Szent István –téri szabadtéri színpadon a Fazekas műsorának évek óta rendszeres szereplője a Tücsökzenekar.

A zenekar tagjai szorgalmas, lelkiismeretes munka jutalmaként nagy örömmel vesznek részt a gyerekek a nyári zenei táborokban, ahol sok játékkal, kirándulással, élményekkel fűszerezve bővülhet a zenekari repertoár, s felejthetetlen élményekkel gazdagodva készülnek,és töltődnek fel a következő tanév feladataira.

A Tücsökzenekart Hegedűsné Takács Katalin vezeti.

Az együttes 2002-ben alakult az iskola tanulóiból Dömötör Tamás vezetésével,akihez 2005-ben Soós Tibor is csatlakozott.

Az egyéni ütőhangszer tanulás többféle hangszerjáték elsajátításából áll, többek között a marimba,harangjáték,vibrafon,dobfelszerelés;kisebb ritmushangszerek (pl.triangulum,csörgődob,maracas,stb.) Az ütős hangszerek száma napjainkban több ezerre tehető. Ezekből a lehetőségekhez mérten a legfontosabbakon játszanak a tanulók, és szintén ezekből van összeállítva az együttes hangszer állománya is.

A létszám és a műsor mindig az éppen aktuális fellépésekhez igazodik, de nem csak külön műsorszámként játszanak, hanem a vonószenekart, a kórust és kisebb hangszeres együtteseket is rendszeresen kiegészítenek. Fellépéseik főleg iskolai hangversenyek és városi rendezvények alkalmával történnek,de emellett eddig mindegyik, évente megrendezésre kerülő Vrana József Ütős és Dobos Fesztiválon is jelen voltak.

Az operafesztiválon sem először lépnek fel, immár sokadik alkalommal tesznek eleget az iskolai „fesztiválos” felkérésnek.

Az együttest egykori fuvolatanárunk Dr. Schultz Györgyné Ági néni alapította. A 2021-es tanévtől Gyurcsó Tamara és Ritter Viktória vette át a zenekar vezetését. Hangversenyeink és iskolai ünnepségeink rendszeres szereplői. A fuvolazenekarban való fellépések erősítik a színpadi rutint, és annak felismerését, hogy egy közösségben mindenki fontos és nélkülözhetetlen.

Kórusaink

2021 szeptemberétől bővítettük az alsó tagozatban a kórusban éneklők számát, így a 2. évfolyamosoknak is lehetőségük van megismerkedni az énekkarban folyó munkával.

Nagy örömmel jönnek a próbákra és lelkesen készülnek a fellépésekre.

A tavalyi tanévben sikerrel mutatkoztunk be a közönség előtt a „Tavaszi zsongás” hangversenyen a miskolci Zenepalotában.

Vidám, kedves műsorral léptünk fel a tanévzárón.

Ebben a tanévben készülünk a karácsonyi templomi hangversenyre is.

A Fazekas Kicsinyek Kórusa jelen formájában 2010-től működik. Tagjai alsós emelt ének-zene képzésben résztvevő 7-11 éves gyerekek.

Elsődleges cél a szép, igényes éneklés, kórushangzás kialakítása, az együtt éneklés megszerettetése és felkészítés iskolánk felső tagozatos, nagy kórusában való közreműködésére.

Főként magyar szerzők műveiből állítják össze műsoraikat a gyerekek életkorának megfelelően. Népdalcsokrokat, kánonokat, egyszerűbb 2-3 szólamú műveket énekelnek.

Rendszeresen fellépnek az iskolai ünnepi műsorokon, városi ünnepségeken, rendezvényeken. A Fazekas Kicsinyek Kórusa már több éve hagyományszerűen szerepel adventi és karácsonyi hangversenyeken, a Miskolci Ünnepi Könyvhéten, és a Nemzetközi Operafesztivál külső helyszínes színpadi rendezvényein is.

A Fazekas Gyermekkar 1963-ban kezdte meg munkáját az akkor megnyíló ének-zene tagozatos Fazekas Utcai Általános Iskolában. Tagjai az iskola 10-14 éves zenetagozatos tanulói.

A gyermekkar repertoárja a gregoriántól a kortárs szerzők kompozícióinak előadásáig terjed.

Az elmúlt fél évszázadban számos hazai és nemzetközi versenyen szerzett a kórus kimagasló eredményeket Reményi János Liszt-díjas karnagy és Halmainé Ujvári Mária művészeti irányításával.

A Fazekas Gyermekkar legutóbbi eredménye: 2015. Rimini, Nemzetközi Kórusverseny, Bronz diploma.

Gyermekoperák előadásai:

Szőnyi Erzsébet: A didergő király (2009, 2010)

Szőnyi Erzsébet: Az aranyszárnyú méhecske (2012)

Siklósi Kristóf: A hatpróbás vőlegény – ősbemutató (2014)

A kórus karnagya 2008 óta Balásné Molnár Ildikó, akinek 2002-ben Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata a Reményi Ede zenei díjat adományozta, majd 2012-ben Artisjus Díjat kapott a kortárs zene oktatásában és művelésében végzett kiemelkedő munkájáért.

A Fazekas Gyermekkar – az előző évtizedek folyamatosan kimagasló szakmai munkájáért – 2011-ben elnyerte Miskolc város kulturális elismerését, a Múzsa Díjat.

A zenei tanszakokon magas színvonalú munka folyik. Ezt igazolja, hogy sok volt növendékünk ma zenekarokban, kórusokban, zenei intézményekben tevékenykedő művész és művész-tanár. Hangszeres tanáraink egyharmada is egykor iskolánk növendéke volt.

A több évtizedes eredményeink elismeréseként 2003-ban a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége és a Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete által létrehozott szakmai Kuratórium iskolánknak a „MAGYAR MŰVÉSZETOKTATÁSÉRT” intézményi szakmai díjat adományozta.

Az Oktatási Minisztérium által a 2006/2007-es tanévben a művészeti iskolák minősítésével megbízott szakmai minősítő testület a Fazekasban működő mind a négy művészeti ágat kiválóra minősítette.

A Fazekas iskola a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének gyakorló iskolája.

Ebben a munkában a hangszeres tanáraink látják el a különböző tanszakokon a módszertani és gyakorlati tanítást.

Növendékeink rendszeresen részt vesznek, és eredményesen szerepelnek nemzetközi, országos, regionális és megyei versenyeken, fesztiválokon, találkozókon.

Kétévente megrendezzük a megyei fuvola- és zongoraversenyeket.

Kedvelt iskolai hagyomány, hogy minden hónapban színes, hangulatos osztály-hangversenyeken lépnek fel egy-egy adott évfolyam hangszeres tanulói, valamint növendék- és tanszaki hangversenyeket is szervezünk iskolánk diákjainak.

Művészeti csoportjaink és hangszeres növendékeink gyakran szereplői Megyei és Városi Önkormányzat rendezvényeknek (díjkiosztó ünnepségek, koszorúzások, kiállítások, megnyitók).

Hazánk és városunk kulturális palettáját színesítjük rendszeres részvételünkkel a Bartók +Nemzetközi Operafesztiválon, a miskolci Ünnepi Könyvhéten, Adventi és Karácsonyi Hangversenyeken.

Egyre több intézmény és szervezet kér tőlünk zenés műsort. (Öregek Otthona, Rákellenes Liga, Pedagógia Intézet, Miskolci Galéria, Kórházak, Rendőrség, Borsod Volán, ÁNTSZ, stb.)

Az egyéni órákon kívül a diákok együttesekben, kamaracsoportokban is kamatoztathatják megszerzett hangszeres tudásukat.

A zeneoktatás komplex személyiségformáló hatása abban rejlik, hogy a hangszeres órákon folyó bensőséges hangulatú, egyéni képességekhez igazodó oktató-nevelő munka kiegészül a csoportos órák, foglalkozások közösségformáló erejével, amit megkoronáznak a közösen elért eredmények, és az együtt átélt zenei élmények.

 

„A zene az életnek olyan szükséglete, mint a levegő. Sokan csak akkor veszik észre, ha már nagyon hiányzik.”
Kodály Zoltán